EXAMINE THIS REPORT ON BADANIE OCT OKA

Examine This Report on badanie oct oka

Examine This Report on badanie oct oka

Blog Article

Przebieg badania nie różni się od typowego badania okulistycznego. Co do zasady badanie nie jest inwazyjne. Zdarza się, że w celu lepszego uwidocznienia dna oka pacjent otrzymuje specjalne krople rozszerzające źrenicę. Pacjent opiera twarz na urządzeniu i proszony jest o patrzenie w kierunku wyświetlanego znacznika. Specjalista wykonujący badanie ocenia jego jakość i zapisuje je na twardym dysku komputera. Badanie trwa kilkanaście sekund. Dzięki upowszechnianiu się tego badania, można je obecnie wykonywać w coraz niższej cenie.

Okulistyka akademicka to część projektu Medycyna Akademicka, którego celem jest ułatwienie dostępu Pacjentom do lekarzy z wiodących ośrodków klinicznych w Warszawie oraz w Polsce. Zachęcamy do korzystania z konsultacji naszych okulistów oraz okulistów dziecięcych w Warszawie.

Samodzielna interpretacja nigdy nie jest wskazana i zawsze należy pozostawić ją lekarzowi kierującemu na badanie.

Metoda ta wykorzystuje koherentną wiązkę światła, która sprawia, że rozdzielczość uzyskiwanego obrazu jest bardzo wysoka.

Badanie OCT nerwu wzrokowego to badanie, które pozwala ocenić grubość włókien nerwu wzrokowego. Najczęściej jest wykonywane, gdy okulista chce potwierdzić lub wykluczyć rozpoznanie jaskry, czyli przewlekłego uszkodzenia nerwu wzrokowego związanego najczęściej z podwyższonym ciśnieniem na dnie oka. W standardowym badaniu okulistycznym lekarz ocenia budowę nerwu wzrokowego. Jeśli obraz nerwu wzrokowego wskazuje na możliwość rozwoju jaskry, okulista skieruje pacjenta na badanie OCT tarczy nerwu wzrokowego (badanie to najczęściej wykonuje się w połączeniu z badaniem pola widzenia).

OCT oka jest jednym z badań, które można wykonać bezpłatnie. Aby jednak skorzystać z badania OCT na NFZ, konieczne jest skierowanie od lekarza.

Tomografia oka jest obrazowaniem nieinwazyjnym, wykorzystywanym przede wszystkim w diagnostyce chorób siatkówki, głównie tzw. plamki, zlokalizowanej nieopodal dna oka. To nowoczesna metoda, w której dzięki specjalistycznej aparaturze wykonywany jest skan konkretnego obszaru.

To nieinwazyjne i bezbolesne badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Czasami zdarza się, że lekarz może podjąć decyzję o konieczności podania kropli rozszerzających źrenice, aby uzyskać bardziej dokładne zdjęcie. W takiej sytuacji skan wykonany zostanie po 20 minutach od podania leku.

Zwykle badanie trwa kilka minut. To jedna z najnowocześniejszych metod diagnostycznych, która dostarcza obraz struktur oka wysokiej rozdzielczości.

Jeśli wynik OCT nie jest prawidłowy, lekarz może skierować pacjenta na dodatkowe badania lub zalecić odpowiednie submitępowanie, mające na celu zniwelowanie nieprawidłowości.

Justyna Gabrysiak-Kula W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych.

Badanie OCT nie ogranicza się tylko do siatkówki, ale umożliwia także dokładną ocenę stanu nerwu wzrokowego. Dzięki swojej wysokiej czułości OCT może identyfować zmiany i stany chorobowe, które mogłyby nie zostać wykryte podczas rutynowego badania oka.

Na wynik OCT gałki ocznej nie trzeba czekać długo. Jest on wydawany w postaci zdjęć wraz z opisem przygotowanym przez specjalistę, jednak interpretacji powinien dokonać lekarz website okulista.

Choć badanie OCT oka jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne, lekarze porównują jego precyzyjność do mikroskopowej analizy pobranego operacyjnie wycinka tkanki.

Badanie OCT wykazuje nie tylko zmiany w budowie plamki żółtej, ale i innych componentów gałki ocznej, jak choćby rogówki, siatkówki czy nerwu wzrokowego.

Innym ważnym wskazaniem do wykonania badania OCT tarczy nerwu wzrokowego jest pogorszenie ostrości widzenia o nieustalonej przyczynie.

Report this page